Anders Andersson 1a 2a 3a

Namn Anders Andersson
Kön man
Ålder vid död 72 år, 8 månader, 8 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1721-11-26 Nedre Starbo, Norrbärke (W), Smedjebacken, Dalarnas län, Sverige   4a
Dop 1721-12-03 Norrbärke (W), Smedjebacken, Dalarnas län, Sverige   4a
Död 1794-08-04 Nedre Starbo, Norrbärke (W), Smedjebacken, Dalarnas län, Sverige   5a
Begravning 1794-08-09 Norrbärke (W), Smedjebacken, Dalarnas län, Sverige   5a

Släktskap till huvudperson (Ronny Hägerman) : farmors mormors mormors farfar

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Anders Anderssonc:a 1682-05-071744-05-09
Mor Cherstin Larsdotterc:a 1681-11-131754-03-29
    Syster     Anna Andersdotter 1712
    Syster     Cherstin Andersdotter 1717
         Anders Andersson 1721-11-26 1794-08-04

Familjer

    Familj - Anders Andersson och Catharina Jansdotter
Gift Maka Catharina Jansdotter ( * 1733-02-22 + 1799-02-21 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1755-09-21 Norrbärke (W), Smedjebacken, Dalarnas län, Sverige   6a
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Anders Andersson17561758
Johan Andersson17571760
Eric Andersson1758-12-071813-09-09
Christina Andersdotter17601773
Anna Andersdotter17651769
Lars Andersson17691771

Berättelse

Dödsorsak: lunginflammation.

Antavla

  1. Anders Andersson
    1. Cherstin Larsdotter
      1. Anna Andersdotter
      2. Cherstin Andersdotter
      3. Anders Andersson
        1. Catharina Jansdotter
          1. Anders Andersson
          2. Johan Andersson
          3. Eric Andersson
          4. Christina Andersdotter
          5. Anna Andersdotter
          6. Lars Andersson

Anor

Källhänvisningar

  1. Norrbärke KA, HF 1731-1750, SE/ULA/11109/A I/3
      • Sida: Bild 156 / Sida 278
  2. Norrbärke KA, HF 1751-1775, SE/ULA/11109/A I/4
      • Sida: Bild 169 / Sida 301
  3. Norrbärke KA, HF 1776-1794, SE/ULA/11109/A I/5 c
      • Sida: Bild 248 / Sida 83
  4. Norrbärke KA, Föd 1705-1734, SE/ULA/11109/C/3
      • Sida: Bild 142 / Sida 125
  5. Norrbärke KA, Död 1784-1813, SE/ULA/11109/F/3
      • Sida: Bild 92
  6. Norrbärke KA, Vig 1734-1812, SE/ULA/11109/E I/1
      • Sida: Bild 29