Karin Andersdotter

Namn vid födseln Karin Andersdotter
Kön kvinna
Ålder vid död 40 år

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1733      
Död 1773 Hamre, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    

Familjer

Familj för Eric Olsson och Karin Andersdotter

Gift Make Eric Olsson ( * 1734 + 1795 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1755      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Anna Ersdotter1756-02-041762
Anders Ersson17581763
Eric Ersson Skinnfisk1760-09-051812-09-27
Catharina Ersdotter17621765
Christina Ersdotter1764-12-241794
Anna Ersdotter17671768
Catharina Ersdotter1770-10-231788-05-30