Anna Maria Johansson 1a 2a 3a 3b 4a 5a 6a 7a 8a

Namn Anna Maria Johansson
Namn som gift Anna Maria Jakobsson
Kön kvinna
Ålder vid död 100 år, 1 månad, 23 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning
Källor Notiser
Födelse 1880-01-22 Bispbergshyttan, Stora Skedvi f, Säter kn, Dalarnas län, Sverige  
9a
Dop 1880-02-02 Stora Skedvi f, Säter kn, Dalarnas län, Sverige  
 
Bosatt 1900-11-22 Klackbo, Stora Skedvi f, Säter kn, Dalarnas län, Sverige  
 
Bosatt 1902-11-24 Landa, Stora Skedvi f, Säter kn, Dalarnas län, Sverige  
 
Bosatt 1926 Nyhyttan, Hedemora f, Hedemora kn, Dalarnas län, Sverige  
10a
Död 1980-03-14 Hedemora f, Hedemora kn, Dalarnas län, Sverige  
11

Släktskap med huvudpersonen (Ronny Hägerman) : mormors mor

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Johan Persson Pigg1847-03-281897-04-23
Mor Brita Ersdotter1852-07-101907-02-07
         Anna Maria Johansson 1880-01-22 1980-03-14

Familjer

    Familj Anna Maria Johansson
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Judit Viktoria Jakobsson1898-04-231993-03-12
    Familj - Karl Johan Jakobsson och Anna Maria Johansson
Gift Make Karl Johan Jakobsson ( * 1880-08-27 + 1956-10-09 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning
Källor Notiser
Giftermål 1902-10-19    
 
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Edit Maria Jakobsson1903-08-301981-07-23
Karl Gunnar Jakobsson1905-05-111999-07-31
Ingrid Sofia Jakobsson1907-02-211981-04-28
Alin Margareta Jakobsson1909-01-282005-08-31
Anna Linnéa Jakobsson1911-07-121998-01-06
Johan Helmer Jakobsson1913-05-161995-03-10
Henning Algot Jakobsson1915-02-071957-11-07
Signe Elisabet Jakobsson1918-01-012010-04-27
Ester Viola Jakobsson1920-10-291992-05-03
Gustaf Martin Jakobsson1924-03-041982-03-11

Antavla

  1. Johan Persson Pigg
    1. Brita Ersdotter
      1. Anna Maria Johansson
          1. Judit Viktoria Jakobsson
        1. Karl Johan Jakobsson
          1. Edit Maria Jakobsson
          2. Karl Gunnar Jakobsson
          3. Ingrid Sofia Jakobsson
          4. Alin Margareta Jakobsson
          5. Anna Linnéa Jakobsson
          6. Johan Helmer Jakobsson
          7. Henning Algot Jakobsson
          8. Signe Elisabet Jakobsson
          9. Ester Viola Jakobsson
          10. Gustaf Martin Jakobsson

Anor

Källhänvisningar

  1. Stora Skedvi KA, HF 1872-1881, SE/ULA/11309/A I/15 a
      • Sida: Bild 20 / Sida 10
  2. Stora Skedvi KA, HF 1882-1894, SE/ULA/11309/A I/16 a
      • Sida: Bild 31 / Sida 21
  3. Stora Skedvi KA, Förs 1895-1911, SE/ULA/11309/A II/1 a
      • Sida: Bild 33 / Sida 23
      • Sida: Bild 21 / Sida 11
  4. Stora Skedvi KA, Förs 1895-1911, SE/ULA/11309/A II/1 b
      • Sida: Bild 268 / Sida 294
  5. Stora Skedvi KA, Förs 1911-1921, SE/ULA/11309/A II/2 b
      • Sida: Bild 278 / Sida 505
  6. Stora Skedvi KA, Förs 1921-1931, SE/ULA/11309/A II/3 b
      • Sida: Bild 306 / Sida 622
  7. Hedemora KA, Förs 1918-1928, SE/ULA/10388/A II c/3 a
      • Sida: Bild 182 / Sida 162
  8. Hedemora KA, Förs 1928-1937, SE/ULA/10388/A II c/4 a
      • Sida: Bild 235 / Sida 275
  9. Stora Skedvi KA, Föd 1862-1881, SE/ULA/11309/C/10
      • Sida: Bild 191
  10. Hedemora KA, Flytt 1912-1937, SE/ULA/10388/B III/2
      • Sida: Bild 111 / Sida 95
  11. Sveriges släktforskarförbund: Sveriges dödbok 1901-2013