Anna Maria Johansson

Namn Anna Maria Johansson
Namn som gift Anna Maria Jakobsson
Kön kvinna
Ålder vid död 100 år, 1 månad, 23 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1880-01-22 Bispbergshyttan, Stora Skedvi (W), Säter, Dalarnas län, Sverige    
Dop 1880-02-02 Stora Skedvi (W), Säter, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1900-11-22 Klackbo, Stora Skedvi (W), Säter, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1902-11-24 Landa, Stora Skedvi (W), Säter, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1926 Nyhyttan, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Död 1980-03-14 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Johan Persson Pigg1847-03-281897-04-23
Mor Brita Ersdotter1852-07-101907-02-07
         Anna Maria Johansson 1880-01-22 1980-03-14

Familjer

    Familj Anna Maria Johansson
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Judit Viktoria Jakobsson1898-04-231993-03-12
    Familj - Karl Johan Jakobsson och Anna Maria Johansson
Gift Make Karl Johan Jakobsson ( * 1880-08-27 + 1956-10-09 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1902-10-19      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Edit Maria Jakobsson1903-08-301981-07-23
Karl Gunnar Jakobsson1905-05-111999-07-31
Ingrid Sofia Jakobsson1907-02-211981-04-28
Alin Margareta Jakobsson1909-01-282005-08-31
Anna Linnéa Jakobsson1911-07-121998-01-06
Johan Helmer Jakobsson1913-05-161995-03-10
Henning Algot Jakobsson1915-02-071957-11-07
Signe Elisabet Jakobsson1918-01-012010-04-27
Ester Viola Jakobsson1920-10-291992-05-03
Gustaf Martin Jakobsson1924-03-041982-03-11

Media

Antavla

  1. Johan Persson Pigg
    1. Brita Ersdotter
      1. Anna Maria Johansson
          1. Judit Viktoria Jakobsson
        1. Karl Johan Jakobsson
          1. Edit Maria Jakobsson
          2. Karl Gunnar Jakobsson
          3. Ingrid Sofia Jakobsson
          4. Alin Margareta Jakobsson
          5. Anna Linnéa Jakobsson
          6. Johan Helmer Jakobsson
          7. Henning Algot Jakobsson
          8. Signe Elisabet Jakobsson
          9. Ester Viola Jakobsson
          10. Gustaf Martin Jakobsson

Anor