Maria Margareta Jansdotter 1a 1b 2a 3a 4a 5a 6a 7a

Namn Maria Margareta Jansdotter
Namn Maja Greta
Kön kvinna
Ålder vid död 71 år, 7 månader, 26 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1819-08-11 Bommarsbo, Norrbärke (W), Smedjebacken, Dalarnas län, Sverige   8a
Dop 1819-08-15 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   8a
Bosatt 1844-04-14 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Död 1891-04-06 Västerby, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   9a
Begravning 1891-04-12 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   9a

Släktskap till huvudperson (Ronny Hägerman) : farfars mormors mor

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Jan Abrahamsson1788-08-131843-06-06
Mor Margareta Jansdotter1795-11-091865-05-04
    Syster     Christina Jansdotter 1816-10-17
         Maria Margareta Jansdotter 1819-08-11 1891-04-06

Familjer

    Familj - Johan Ersson Påfvels och Maria Margareta Jansdotter
Gift Make Johan Ersson Påfvels ( * 1814-06-09 + 1876-06-29 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1844-03-27     10a
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Johanna Christina Jansdotter1845-05-131888-05-04
Johan Jansson1848-07-14
Anna Jansdotter1850-05-161899-07-20
Anders Jansson1852-03-041852-09-13
Aron Johansson Påfvels1857-08-121926-11-28
Emma Cathrina Jansdotter1862-03-311938-07-07

Antavla

  1. Jan Abrahamsson
    1. Margareta Jansdotter
      1. Christina Jansdotter
      2. Maria Margareta Jansdotter
        1. Johan Ersson Påfvels
          1. Johanna Christina Jansdotter
          2. Johan Jansson
          3. Anna Jansdotter
          4. Anders Jansson
          5. Aron Johansson Påfvels
          6. Emma Cathrina Jansdotter

Anor

Källhänvisningar

  1. Norrbärke KA, HF 1817-1827, SE/ULA/11109/A I/8 d
      • Sida: Bild 83 / Sida 75
      • Sida: Bild 84 / Sida 75
  2. Norrbärke KA, HF 1828-1838, SE/ULA/11109/A I/9 b
      • Sida: Bild 113 / Sida 96
  3. Norrbärke KA, HF 1840-1848, SE/ULA/11109/A I/10 b
      • Sida: Bild 109 / Sida 95
  4. Hedemora KA, HF 1846-1856, SE/ULA/10388/A I b/1 c
      • Sida: Bild 217 / Sida 212
  5. Hedemora KA, HF 1866-1875, SE/ULA/10388/A I b/3 c
      • Sida: Bild 227 / Sida 264
  6. Hedemora KA, HF 1875-1885, SE/ULA/10388/A I b/4 c
      • Sida: Bild 234 / Sida 254
  7. Hedemora KA, HF 1885-1897, SE/ULA/10388/A I b/5 c
      • Sida: Bild 241 / Sida 260
  8. Norrbärke KA, Föd 1803-1836, SE/ULA/11109/C/6
      • Sida: Bild 108 / Sida 93
  9. Hedemora KA, Död 1878-1894, SE/ULA/10388/F III/1
      • Sida: Bild 132
  10. Hedemora KA, Vig 1831-1861, SE/ULA/10388/E I/3
      • Sida: Bild 77