Maria Margareta Jansdotter

Namn vid födseln Maria Margareta Jansdotter
Kön kvinna
Ålder vid död 71 år, 7 månader, 26 dagar

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Jan Abrahamsson1788-08-131843-06-06
Mor Margareta Jansdotter1795-11-091865-05-04
    Syster     Christina Jansdotter 1816-10-17 uppskattat mellan 1841 och 1896
         Maria Margareta Jansdotter 1819-08-11 1891-04-06

Familjer

Familj för Johan Ersson Påfvels och Maria Margareta Jansdotter

Gift Make Johan Ersson Påfvels ( * 1814-06-09 + 1876-06-29 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1844-03-27      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Johanna Christina Jansdotter1845-05-131888-05-04
Johan Jansson Påvels1848-07-141923-11-28
Anna Jansdotter1850-05-161899-07-20
Anders Jansson1852-03-041852-09-13
Aron Johansson Påfvels1857-08-121926-11-28
Emma Cathrina Jansdotter1862-03-311938-07-07