Anna Andersdotter

Namn vid födseln Anna Andersdotter
Kön kvinna
Ålder vid död 62 år, 3 månader, 5 dagar

Berättelse

Ska vara född i Husby 1795 och inflyttad till Söderbärke 1815.
Inga flyttningslängder för 1815 finns för Husby eller Söderbärke.
Det finns tre Anna Andersdotter i Husby födelsebok 1795:
950105 Anders Görsson, Catharina Görsdotter, Svinö, bild 184
950507 Anders Samuelsson, Carin Jansdotter, Byggningen, bild187
950608 Anders Gustavsson, Stina Olsdotter, Ostbo, bild 188
Samtliga dessa finns kvar i Husby till minst 1817, så ingen matchar.

Familjer

Familj för Per Nilsson och Anna Andersdotter

Gift Make Per Nilsson ( * 1789-09-26 + 1862-04-16 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1816-10-06      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Anna Stina Persdotter1817-02-161904-04-22
Petter Persson1819-01-071834-04-22
Maja Lisa Persdotter1821-08-161822-05-07
Nils Persson1823-04-191823-05-23
Lisa Persdotter1824-08-031829-03-23
Johanna Persdotter1827-01-141870-11-21
Greta Lisa Persdotter1829-07-231878-02-21
Gustaf Persson1832-03-28uppskattat mellan 1869 och 1912
Gustava Persdotter1837-06-031912-09-10