Axel Johansson

Namn Axel Johansson
Kön man
Ålder vid död 77 år, 3 månader, 19 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1880-03-16 Bäckarbo, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Dop 1880-03-23 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Död 1957-07-04 Dalkarsbo, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Johan Andersson1842-07-031907-01-17
Mor Anna Carin Gustafsdotter1841-07-271892-07-30
    Bror     Carl Johan Johansson 1867-03-10 1947-02-08
    Bror     Fredrik Johansson 1870-10-06 1956-11-15
    Bror     Arvid Johansson 1872-03-04 1924-01-07
    Bror     Anders Erik Johansson 1874-02-02 1882-05-15
    Bror     August Johansson 1876-09-30 1956-01-05
    Bror     Gustaf Johansson 1880-03-16 1880-06-28
         Axel Johansson 1880-03-16 1957-07-04
 
Far Johan Andersson1842-07-031907-01-17
Styvmor Johanna Andersdotter1860-01-241932-12-04

Familjer

    Familj - Axel Johansson och Edla Vilhelmina Sjöholm
Gift Maka Edla Vilhelmina Sjöholm ( * 1883-05-19 + 1955-11-22 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1902-03-31      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Ester Eugenia Johansson1903-10-161974-02-18
Anna Amalia Johansson1905-04-201970-07-24
Ernst Eugen Johansson1907-11-231908-07-10
Ernst Yngve Johansson1909-06-301954-10-05
Frans Einar Johansson1912-02-221991-07-08
Johan Axel Filip Johansson1917-11-122011-02-04
Klas Gustav Uno Johansson1920-05-241956-03-27

Media

Berättelse

Hemmansägare.

Antavla

  1. Johan Andersson
    1. Anna Carin Gustafsdotter
      1. Carl Johan Johansson
      2. Fredrik Johansson
      3. Arvid Johansson
      4. Anders Erik Johansson
      5. August Johansson
      6. Gustaf Johansson
      7. Axel Johansson
        1. Edla Vilhelmina Sjöholm
          1. Ester Eugenia Johansson
          2. Anna Amalia Johansson
          3. Ernst Eugen Johansson
          4. Ernst Yngve Johansson
          5. Frans Einar Johansson
          6. Johan Axel Filip Johansson
          7. Klas Gustav Uno Johansson

Anor