Edla Vilhelmina Sjöholm

Namn Edla Vilhelmina Sjöholm
Namn som gift Edla Vilhelmina Johansson
Kön kvinna
Ålder vid död 72 år, 6 månader, 3 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1883-05-19 Ingvallsbenning, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Dop 1883-06-17 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Död 1955-11-22 Bäckarbo, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Per Johan Sjöholm1848-11-151898-02-25
Mor Johanna Gustava Berglund1849-04-241908-04-28
         Edla Vilhelmina Sjöholm 1883-05-19 1955-11-22

Familjer

    Familj - Axel Johansson och Edla Vilhelmina Sjöholm
Gift Make Axel Johansson ( * 1880-03-16 + 1957-07-04 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1902-03-31      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Ester Eugenia Johansson1903-10-161974-02-18
Anna Amalia Johansson1905-04-201970-07-24
Ernst Eugen Johansson1907-11-231908-07-10
Ernst Yngve Johansson1909-06-301954-10-05
Frans Einar Johansson1912-02-221991-07-08
Johan Axel Filip Johansson1917-11-122011-02-04
Klas Gustav Uno Johansson1920-05-241956-03-27

Antavla

  1. Per Johan Sjöholm
    1. Johanna Gustava Berglund
      1. Edla Vilhelmina Sjöholm
        1. Axel Johansson
          1. Ester Eugenia Johansson
          2. Anna Amalia Johansson
          3. Ernst Eugen Johansson
          4. Ernst Yngve Johansson
          5. Frans Einar Johansson
          6. Johan Axel Filip Johansson
          7. Klas Gustav Uno Johansson

Anor