Edla Vilhelmina Sjöholm 1a 2a 3a 3b 3c 4a 5a 6a

Namn Edla Vilhelmina Sjöholm
Namn som gift Edla Vilhelmina Johansson
Kön kvinna
Ålder vid död 72 år, 6 månader, 3 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1883-05-19 Ingvallsbenning, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   7a
Dop 1883-06-17 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   7a
Död 1955-11-22 Bäckarbo, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   8

Släktskap till huvudperson (Ronny Hägerman) : morfars mor

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Per Johan Sjöholm1848-11-151898-02-25
Mor Johanna Gustava Berglund1849-04-241908-04-28
         Edla Vilhelmina Sjöholm 1883-05-19 1955-11-22

Familjer

    Familj - Axel Johansson och Edla Vilhelmina Sjöholm
Gift Make Axel Johansson ( * 1880-03-16 + 1957-07-04 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1902-03-31      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Ester Eugenia Johansson1903-10-161974-02-18
Anna Amalia Johansson1905-04-201970-07-24
Ernst Eugen Johansson1907-11-231908-07-10
Ernst Yngve Johansson1909-06-301954-10-05
Frans Einar Johansson1912-02-221991-07-08
Johan Axel Filip Johansson1917-11-122011-02-04
Klas Gustav Uno Johansson1920-05-241956-03-27

Antavla

  1. Per Johan Sjöholm
    1. Johanna Gustava Berglund
      1. Edla Vilhelmina Sjöholm
        1. Axel Johansson
          1. Ester Eugenia Johansson
          2. Anna Amalia Johansson
          3. Ernst Eugen Johansson
          4. Ernst Yngve Johansson
          5. Frans Einar Johansson
          6. Johan Axel Filip Johansson
          7. Klas Gustav Uno Johansson

Anor

Källhänvisningar

  1. Hedemora KA, HF 1875-1885, SE/ULA/10388/A I b/4 e
      • Sida: Bild 147 / Sida 162
  2. Hedemora KA, HF 1885-1897, SE/ULA/10388/A I b/5 e
      • Sida: Bild 168 / Sida 174
  3. Hedemora KA, Förs 1897-1907, SE/ULA/10388/A II c/1 a
      • Sida: Bild 187
      • Sida: Bild 200
      • Sida: Bild 201 / Sida 232
  4. Hedemora KA, Förs 1908-1918, SE/ULA/10388/A II c/2 b
      • Sida: Bild 35 / Sida 320
  5. Hedemora KA, Förs 1918-1928, SE/ULA/10388/A II c/3 b
      • Sida: Bild 34 / Sida 370
  6. Hedemora KA, Förs 1928-1937, SE/ULA/10388/A II c/4 c
      • Sida: Bild 34 / Sida 622
  7. Hedemora KA, Föd 1876-1887, SE/ULA/10388/C III/1
      • Sida: Bild 183
  8. Sveriges släktforskarförbund: Sveriges dödbok 1901-2013