Karl Johan Jakobsson 1a 2a 3a 4a 5a 6a 7a 8a

Namn Karl Johan Jakobsson
Kön man
Ålder vid död 76 år, 1 månad, 13 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning
Källor Notiser
Födelse 1880-08-27 Dräcke, Hedemora f, Hedemora kn, Dalarnas län, Sverige  
9a
Dop 1880-09-08 Hedemora f, Hedemora kn, Dalarnas län, Sverige  
9a
Bosatt 1881 Hedemora stad, Hedemora f, Hedemora kn, Dalarnas län, Sverige  
 
Bosatt 1886 Säter f, Säter kn, Dalarnas län, Sverige  
 
Bosatt 1894 Bäckänget, Stora Skedvi f, Säter kn, Dalarnas län, Sverige  
10a 11a
Bosatt 1926 Nyhyttan, Hedemora f, Hedemora kn, Dalarnas län, Sverige  
12a
Död 1956-10-09 Hedemora f, Hedemora kn, Dalarnas län, Sverige  
13

Släktskap med huvudpersonen (Ronny Hägerman) : mormors far

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Jan Petter Jacobsson1856-07-041898-11-12
Mor Anna Christina Bylin1856-03-181927-10-02
         Karl Johan Jakobsson 1880-08-27 1956-10-09
 
Styvfar Johan Jansson1842-07-22
Mor Anna Christina Bylin1856-03-181927-10-02

Familjer

    Familj - Karl Johan Jakobsson och Anna Maria Johansson
Gift Maka Anna Maria Johansson ( * 1880-01-22 + 1980-03-14 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning
Källor Notiser
Giftermål 1902-10-19    
 
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Edit Maria Jakobsson1903-08-301981-07-23
Karl Gunnar Jakobsson1905-05-111999-07-31
Ingrid Sofia Jakobsson1907-02-211981-04-28
Alin Margareta Jakobsson1909-01-282005-08-31
Anna Linnéa Jakobsson1911-07-121998-01-06
Johan Helmer Jakobsson1913-05-161995-03-10
Henning Algot Jakobsson1915-02-071957-11-07
Signe Elisabet Jakobsson1918-01-012010-04-27
Ester Viola Jakobsson1920-10-291992-05-03
Gustaf Martin Jakobsson1924-03-041982-03-11

Berättelse

Hemmansägare, arrendator.

Antavla

  1. Jan Petter Jacobsson
    1. Anna Christina Bylin
      1. Karl Johan Jakobsson
        1. Anna Maria Johansson
          1. Edit Maria Jakobsson
          2. Karl Gunnar Jakobsson
          3. Ingrid Sofia Jakobsson
          4. Alin Margareta Jakobsson
          5. Anna Linnéa Jakobsson
          6. Johan Helmer Jakobsson
          7. Henning Algot Jakobsson
          8. Signe Elisabet Jakobsson
          9. Ester Viola Jakobsson
          10. Gustaf Martin Jakobsson

Anor

Källhänvisningar

  1. Hedemora KA, HF 1875-1885, SE/ULA/10388/A I b/4 b
      • Sida: Bild 243 / Sida 255
  2. Hedemora KA, HF 1879-1891, SE/ULA/10388/A I a/6 b
      • Sida: Bild 93 / Sida 286
  3. Stora Skedvi KA, HF 1882-1894, SE/ULA/11309/A I/16 b
      • Sida: Bild 227 / Sida 459
  4. Stora Skedvi KA, Förs 1895-1911, SE/ULA/11309/A II/1 b
      • Sida: Bild 268 / Sida 294
  5. Stora Skedvi KA, Förs 1911-1921, SE/ULA/11309/A II/2 b
      • Sida: Bild 278 / Sida 505
  6. Stora Skedvi KA, Förs 1921-1931, SE/ULA/11309/A II/3 b
      • Sida: Bild 306 / Sida 622
  7. Hedemora KA, Förs 1918-1928, SE/ULA/10388/A II c/3 a
      • Sida: Bild 182 / Sida 162
  8. Hedemora KA, Förs 1928-1937, SE/ULA/10388/A II c/4 a
      • Sida: Bild 235 / Sida 275
  9. Hedemora KA, Föd 1876-1887, SE/ULA/10388/C III/1
      • Sida: Bild 132
  10. Säter KA, Flytt 1887-1894, SE/ULA/11179/B/4
      • Sida: Bild 22
  11. Stora Skedvi KA, Flytt 1861-1894, SE/ULA/11309/B I/2
      • Sida: Bild 168
  12. Hedemora KA, Flytt 1912-1937, SE/ULA/10388/B III/2
      • Sida: Bild 111 / Sida 95
  13. Sveriges släktforskarförbund: Sveriges dödbok 1901-2013