Karl Johan Jakobsson 1a 2a 3a 4a 5a 6a 7a 8a 9a 10a

Namn Karl Johan Jakobsson
Kön man
Ålder vid död 76 år, 1 månad, 13 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1880-08-27 Dräcke, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   11a
Dop 1880-09-08 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   11a
Bosatt 1881 Bro, Hedemora stad, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1886 Säters stad, Säter (W), Säter, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1894 Bäckänget, Stora Skedvi (W), Säter, Dalarnas län, Sverige   12a 13a
Bosatt 1926 Nyhyttan, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   14a
Död 1956-10-09 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige   15

Släktskap till huvudperson (Ronny Hägerman) : mormors far

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Jan Petter Jacobsson1856-07-041898-11-12
Mor Anna Christina Bylin1856-03-181927-10-02
         Karl Johan Jakobsson 1880-08-27 1956-10-09
    Syster     Anna Maria Jakobsson 1883-01-28 1953-10-07
    Syster     Anna Karolina Jakobsson 1886-10-17 1948-06-09
    Syster     Anna Mathilda Jakobsson 1886-10-17 1947-10-09
    Syster     Hanna Kristina Jakobsson 1891-01-15 1947-02-12
 
Styvfar Johan Jansson Nybons1842-07-22
Mor Anna Christina Bylin1856-03-181927-10-02

Familjer

    Familj - Karl Johan Jakobsson och Anna Maria Johansson
Gift Maka Anna Maria Johansson ( * 1880-01-22 + 1980-03-14 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1902-10-19      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Edit Maria Jakobsson1903-08-301981-07-23
Karl Gunnar Jakobsson1905-05-111999-07-31
Ingrid Sofia Jakobsson1907-02-211981-04-28
Alin Margareta Jakobsson1909-01-282005-08-31
Anna Linnéa Jakobsson1911-07-121998-01-06
Johan Helmer Jakobsson1913-05-161995-03-10
Henning Algot Jakobsson1915-02-071957-11-07
Signe Elisabet Jakobsson1918-01-012010-04-27
Ester Viola Jakobsson1920-10-291992-05-03
Gustaf Martin Jakobsson1924-03-041982-03-11

Berättelse

Hemmansägare, arrendator.

Antavla

  1. Jan Petter Jacobsson
    1. Anna Christina Bylin
      1. Karl Johan Jakobsson
        1. Anna Maria Johansson
          1. Edit Maria Jakobsson
          2. Karl Gunnar Jakobsson
          3. Ingrid Sofia Jakobsson
          4. Alin Margareta Jakobsson
          5. Anna Linnéa Jakobsson
          6. Johan Helmer Jakobsson
          7. Henning Algot Jakobsson
          8. Signe Elisabet Jakobsson
          9. Ester Viola Jakobsson
          10. Gustaf Martin Jakobsson
      2. Anna Maria Jakobsson
      3. Anna Karolina Jakobsson
      4. Anna Mathilda Jakobsson
      5. Hanna Kristina Jakobsson

Anor

Källhänvisningar

  1. Hedemora KA, HF 1875-1885, SE/ULA/10388/A I b/4 b
      • Sida: Bild 243 / Sida 255
  2. Hedemora KA, HF 1879-1891, SE/ULA/10388/A I a/6 b
      • Sida: Bild 93 / Sida 286
  3. Säter KA, HF 1881-1888, SE/ULA/11179/A I/30
      • Sida: Bild 101 / Sida 118
  4. Säter KA, HF 1889-1898, SE/ULA/11179/A I/32
      • Sida: Bild 132 / Sida 124
  5. Stora Skedvi KA, HF 1882-1894, SE/ULA/11309/A I/16 b
      • Sida: Bild 227 / Sida 459
  6. Stora Skedvi KA, Förs 1895-1911, SE/ULA/11309/A II/1 b
      • Sida: Bild 268 / Sida 294
  7. Stora Skedvi KA, Förs 1911-1921, SE/ULA/11309/A II/2 b
      • Sida: Bild 278 / Sida 505
  8. Stora Skedvi KA, Förs 1921-1931, SE/ULA/11309/A II/3 b
      • Sida: Bild 306 / Sida 622
  9. Hedemora KA, Förs 1918-1928, SE/ULA/10388/A II c/3 a
      • Sida: Bild 182 / Sida 162
  10. Hedemora KA, Förs 1928-1937, SE/ULA/10388/A II c/4 a
      • Sida: Bild 235 / Sida 275
  11. Hedemora KA, Föd 1876-1887, SE/ULA/10388/C III/1
      • Sida: Bild 132
  12. Säter KA, Flytt 1887-1894, SE/ULA/11179/B/4
      • Sida: Bild 22
  13. Stora Skedvi KA, Flytt 1861-1894, SE/ULA/11309/B I/2
      • Sida: Bild 168
  14. Hedemora KA, Flytt 1912-1937, SE/ULA/10388/B III/2
      • Sida: Bild 111 / Sida 95
  15. Sveriges släktforskarförbund: Sveriges dödbok 1901-2013