Karl Johan Jakobsson

Namn Karl Johan Jakobsson
Kön man
Ålder vid död 76 år, 1 månad, 13 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1880-08-27 Dräcke, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Dop 1880-09-08 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1881 Bro, Hedemora stad, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1886 Säters stad, Säter (W), Säter, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1894 Bäckänget, Stora Skedvi (W), Säter, Dalarnas län, Sverige    
Bosatt 1926 Nyhyttan, Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    
Död 1956-10-09 Hedemora (W), Hedemora, Dalarnas län, Sverige    

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Jan Petter Jacobsson1856-07-041898-11-12
Mor Anna Christina Bylin1856-03-181927-10-02
         Karl Johan Jakobsson 1880-08-27 1956-10-09
    Syster     Anna Maria Jakobsson 1883-01-28 1953-10-07
    Syster     Anna Karolina Jakobsson 1886-10-17 1948-06-09
    Syster     Anna Mathilda Jakobsson 1886-10-17 1947-10-09
    Syster     Hanna Kristina Jakobsson 1891-01-15 1947-02-12
 
Styvfar Johan Jansson Nybons1842-07-22
Mor Anna Christina Bylin1856-03-181927-10-02

Familjer

    Familj - Karl Johan Jakobsson och Anna Maria Johansson
Gift Maka Anna Maria Johansson ( * 1880-01-22 + 1980-03-14 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1902-10-19      
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Edit Maria Jakobsson1903-08-301981-07-23
Karl Gunnar Jakobsson1905-05-111999-07-31
Ingrid Sofia Jakobsson1907-02-211981-04-28
Alin Margareta Jakobsson1909-01-282005-08-31
Anna Linnéa Jakobsson1911-07-121998-01-06
Johan Helmer Jakobsson1913-05-161995-03-10
Henning Algot Jakobsson1915-02-071957-11-07
Signe Elisabet Jakobsson1918-01-012010-04-27
Ester Viola Jakobsson1920-10-291992-05-03
Gustaf Martin Jakobsson1924-03-041982-03-11

Berättelse

Hemmansägare, arrendator.

Antavla

  1. Jan Petter Jacobsson
    1. Anna Christina Bylin
      1. Karl Johan Jakobsson
        1. Anna Maria Johansson
          1. Edit Maria Jakobsson
          2. Karl Gunnar Jakobsson
          3. Ingrid Sofia Jakobsson
          4. Alin Margareta Jakobsson
          5. Anna Linnéa Jakobsson
          6. Johan Helmer Jakobsson
          7. Henning Algot Jakobsson
          8. Signe Elisabet Jakobsson
          9. Ester Viola Jakobsson
          10. Gustaf Martin Jakobsson
      2. Anna Maria Jakobsson
      3. Anna Karolina Jakobsson
      4. Anna Mathilda Jakobsson
      5. Hanna Kristina Jakobsson

Anor