Familj - Anders Andersson och Catharina Jansdotter

Familjer

Gift Make Anders Andersson ( * 1721-11-26 + 1794-08-04 )
Gift Maka Catharina Jansdotter ( * 1733-02-22 + 1799-02-21 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1755-09-21 Norrbärke (W), Smedjebacken, Dalarnas län, Sverige   1a
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Anders Andersson17561758
Johan Andersson17571760
Eric Andersson1758-12-071813-09-09
Christina Andersdotter17601773
Anna Andersdotter17651769
Lars Andersson17691771

Berättelse

Fick fyra söner och två döttrar tillsammans.

Källhänvisningar

  1. Norrbärke KA, Vig 1734-1812, SE/ULA/11109/E I/1
      • Sida: Bild 29